Question # 1The standard cost of Product B manufactured by Pharrell Company includes 2.6 units of direct materials at $5.5 per unit. During June, 27,200 units of direct materials are purchased at a cost of $5.45 per unit, and 27,200 units of direct materials are used to produce 10,400 units of Product B.(a) Compute the total materials variance and the price and quantity variances.Question # 2b) Compute the total materials variance and the price and quantity variances, assuming the purchase price is $5.55 and the quantity purchased and used is 26,900 units.There are 2 questions for this problem. Please help me with detailed answer. The answers that you post online for the same questions is incorrect. Please remove the incorrect answer to avoid confusion.Thanks
Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.
You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.
Read moreEach paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.
Read moreThanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.
Read moreYour email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.
Read moreBy sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.
Read more
Recent Comments